Zróżnicowany wpływ wymienionych czynników, wraz z upływającym czasem przyczynia się do pogarszania kondycji skóry oraz jej nadmiernej wiotkości. A wiotka skóra na twarzy to zniekształcenie jej owalu, pogłębienie zmarszczek i nadanie twarzy zmęczonego, nieatrakcyjnego wyglądu. W celu zminimalizowania tych niekorzystnych efektów wykonywany jest lifting twarzy.
Operacyjny lifting twarzy
Lifting twarzy z użyciem skalpela, mimo swej inwazyjności i alternatyw nieoperacyjnych, wciąż cieszy się dużą popularnością. Zabieg polega na zniwelowaniu utraty jędrności twarzy i kumulacji nadmiaru tkanki skórnej w dolnych partiach twarzy. Poprzez nacięcia w dyskretnych, mało widocznych miejscach – w okolicy skroni czy za uchem, lekarz zyskuje dostęp do tkanki podskórnej. Poprzez odseparowanie jej od znajdujących się poniżej mięśni mimicznych, można dokonać napięcia skóry, podciągnięcia jej ku górze oraz skorygowania rysów twarzy. Ostatecznie osiągnięty efekt jest naturalny, bez towarzyszącego zaburzenia mimiki twarzy. Zabieg trwa około 3 godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Bezpośrednio po zabiegu twarz może być obrzmiała, spuchnięta i bolesna. Efekty zabiegu można zaobserwować najczęściej po około 10 -14 dniach. Pobyt w klinice trwa jedna dobę, a zdjęcie szwów następuje po kilku dniach. Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską i wykonaniem badań laboratoryjnych (morfologia, parametry krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, elektrolity, badanie ogólne moczu, kreatynina) oraz EKG i RTG klatki piersiowej. Przeciwwskazaniem do operacyjnego liftingu twarzy jest:
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- infekcje skóry
- nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi
- ciąża
Lifting twarzy nićmi PDO
Mało inwazyjną, bardzo skuteczną i bezpieczną metodą liftingu twarzy jest wykorzystanie nici liftingujących. Technika wprowadzania nici PDO opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co dodatkowo powoduje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Nici wprowadzane są przy pomocy igły, która wkłuwana jest w określonym miejscu twarzy, a podczas jej wycofywania nici są zakotwiczane w tkance podskórnej. Jaki jest mechanizm działania takich nici? Przede wszystkim mechanicznie podtrzymują skórę. Ale wywierają także długofalowy efekt pobudzenia syntezy kolagenu. Dzięki temu nawet po biodegradacji nici skóra intensywnie odbudowuje włókna kolagenowe, co skutkuje poprawą jej gęstości i jędrności. Dzięki niciom PDO możemy również ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy i uzyskać efekty estetyczne zbliżone do podania toksyny botulinowej – relaksacja mięśni i wygładzenie rysów twarzy. Efekt utrzymuje się przez około dwa lata. Okolice twarzy, na których wykonywana jest implantacja nici liftingujących to:
- brwi i czoło
- okolica oczu
- bruzda nosowo – wargowa
- policzki
- okolice żuchwy
Zabieg trwa 30 – 60 minut i jest niemal bezbolesny. Efekty zauważalne są natychmiast, choć na optymalny efekt końcowy należy poczekać kilka dni do ustąpienia obrzęku i siniaków.
Inne metody liftingu twarzy
Metodą na odmłodzenie twarzy i przywrócenie skórze jędrności jest lifting wolumetryczny. Polega on na iniekcji kwasu hialuronowego w strategiczne miejsca na twarzy. Poprzez przywrócenie podparcia dla skóry i tkanki podskórnej, twarz jest bardziej napięta, policzki uniesione a kontur twarzy bardziej wyrazisty. Kwas hialuronowy jest materiałem całkowicie bezpiecznych i doskonale tolerowanym przez organizm, zabieg zatem nie jest powikłany żadnymi działaniami ubocznymi. Z racji fizjologicznej biodegradacji preparatu, efekt utrzymuje się do dwóch lat. Thermage to nieinwazyjny sposób na lifting twarzy, wykorzystujący efekt termiczny. Emitowane przez aparat fale radiowe powodują rozgrzanie włókien kolagenowych i tkanki łącznej na głębokość 3 – 4 mm, aż do temperatury 60 – 65 stopni. Jednocześnie skóra chłodzona jest specjalnym środkiem kriogenicznym. Dzięki temu skóra jest napięta, bardziej gęsta i odmłodzona. Podobna idea przyświeca zabiegowi Ulthera, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe w celu wygenerowania kontrolowanego efekty termicznego skóry i tkanki podskórnej. Efekty utrzymujące się nawet do kilku lat i zerowy czas rekonwalescencji to niewątpliwe zalety zabiegu.
Źródło: http://www.aestheticmed.com.pl/